Мер Одеси виносить на сесію міськради звернення до Президента України. Відео
Сьогодні, 3 лютого 2020 року, під час апаратної наради в.о. начальника управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради Олександр Авдєєв відзвітував про роботу управління у 2019 році.
За результатами доповіді, мер Одеси Геннадій Труханов зазначив, що законодавчі зміни в будівельній сфері, що відбулися останнім часом, як і раніше не дають повноважень територіальній громаді негайно зупиняти будівельні роботи, які руйнують рекреаційну, історико-архітектурну та туристичну привабливість міста.
Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» серед причин відмови у видачі дозволу на виконання будівельних робіт та анулювання такого дозволу не містить можливість територіальної громади в особі органів місцевого самоврядування прийняти рішення про мораторій на будівництво, який повинен стати правовою підставою для відмови або анулювання дозволу на будівництво.
Питання про знесення самовільно збудованого об'єкта, у разі добровільної відмови забудовника, може вирішуватися тільки в судовому порядку.
Таким чином, територіальна громада не захищена від зловживань забудовників при проведенні забудови та не має реальних важелів впливу. Громада в особі органів місцевого самоврядування не уповноважена законом самостійно вирішувати питання про зупинення забудови об'єктів (особливо об'єктів, які за класом наслідків відносяться до об'єктів зі значними наслідками - СС3) з урахуванням історико-культурних, географічних, природоохоронних і оздоровчих особливостей території забудови. При цьому максимально спрощені умови отримання дозвільних документів компаніями-забудовниками.
«На сьогодні жоден закон України не наділяє органи місцевого самоврядування повноваженнями вводити мораторій на забудову відповідної території громади», - зазначив Геннадій Труханов.
Міський голова заявив, що виносить на чергову сесію міської ради проєкт звернення до Президента України як суб'єкта законодавчої ініціативи у зв'язку з гострою необхідністю закріплення на законодавчому рівні умов, згідно з якими територіальні громади матимуть реальну можливість впливати на регулювання питань забудови відповідної території громади.
«Без визначення відповідних повноважень у законі України прийняття органом місцевого самоврядування рішення про мораторій не матиме жодних правових наслідків, а значить мораторій на призупинення забудови залишиться тільки волевиявленням громади. Судовий захист інтересів громади, враховуючи терміни розгляду справ і особливості судового процесу, не позбавляє забудовників можливості продовжувати будівництво», - підкреслив Геннадій Труханов.