Украина чтит память жертв геноцида крымскотатарского народа
18 травня в Україні щорічно на державному рівні відзначають роковини депортації кримських татар з Криму як День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Цей день також став Днем боротьби за права кримськотатарського народу.
Мер Одеси Геннадій Труханов на своїй сторінці у Facebook зазначив: «Сьогоднішня правляча верхівка росії успадкувала всі методи та інструменти сталінського режиму. Тисячі кримчан вимушені були покинути свої домівки. А ті, хто залишився, стикаються з постійними репресіями з боку росіян, знищенням своєї культури та ідентичності.
День скорботи й пам'яті жертв депортації кримськотатарського народу є днем вшанування пам'яті жертв цього страшного злочину. Це також важлива нагода підкреслити потребу в об'єктивному розслідуванні цієї трагедії та відновленні прав людини й громадянських свобод у Криму, що зараз перебуває під окупацією росії.
Вічна памʼять жертвам тоталітарного режиму!»
* * * * *
18 травня 1944 року на підставі рішень Державного комітету оборони СРСР кримськотатарський народ був підданий тотальній депортації зі своєї історичної батьківщини - Криму у віддалені районі Узбекистану, Казахстану та Російської Федерації.
Виселення близько 200 000 кримських татар проводилося військами НКВС СРСР у формі спеціальної каральної операції, з озброєним оточенням населених пунктів, насильницьким вигнанням родин кримських татар з будинків, тривалим утриманням людей на площах населених пунктів або територіях кладовищ, завантаженням і перевезенням людей у переповнених вагонах для худоби, конфіскацією всього рухомого і нерухомого майна.
У місцях спецпоселень кримських татар використовували на важких виснажливих роботах, включаючи шахти, лісоповали, будівництво іригаційних каналів.
За різними оцінками, лише у перші роки вигнання внаслідок голоду, масових захворювань, знущань і каторжних робіт у місцях спецпоселень померло понад 46% кримських татар.
Період насильницького утримання кримських татар у місцях вигнання і заборони їм повертатися і проживати на своїй Батьківщині, у Криму, тривав до листопада 1989 року.
Відповідно до Конвенції ООН про запобігання злочинів геноциду, покарання за нього, під геноцидом розуміють дії, вчинені з наміром знищити, повністю або частково, яку-небудь національну, етнічну, расову чи релігійну групу як таку.
Таким чином, насильницьке виселення кримськотатарського народу з території його історичного проживання, навмисне створення у місцях спецпоселень життєвих умов, що призвели до масових смертей кримських татар, особливо дітей і жінок, обмеження елементарних засобів для існування, заборона протягом десятиліть повертатися і оселятися в Криму - на історичній території формування кримськотатарського народу, цілеспрямована мовна та культурна асиміляції за міжнародним правом мають ознаки геноциду.
Постановою Верховної Ради України від 12. 11. 2015 року № 792-УНІ «Про визнання геноциду кримськотатарського народу» Верховна Рада України визнала депортацію кримських татар з Криму у 1944 році геноцидом кримськотатарського народу.